Vlastní nemovitost ve Španělsku už není sen, ale dostupná možnost (skoro) pro každého.

19.04.2022

Věřím, že myšlenka koupit nemovitost v zahraničí napadla někdy každého z nás. Mám kamarádku, která se po každém návratu z dovolené zasní, jak by bylo fajn mít kromě svého "doma" tady v Česku ještě apartmán u moře nebo dřevěnou chatu v Alpách. Hned poté obvykle následuje její výčet mnoha "ale": je to daleko, je to drahé, nejde vzít hypotéku, neumím jazyky, neznám tam žádné lidi, podvedou mě, staví se tam jinak, neznám zákony dané země, kdo se bude o nemovitost starat a mnoho dalších.

Z koupě nemovitosti v zahraničí máme větší strach. Ten plyne z neznámého prostředí. Ve skutečnosti koupě nemovitosti v zahraničí, zejména v rámci Evropské unie, nepřináší výrazně více rizik než koupě nemovitosti v Česku. Má své výhody a nevýhody. Klíčová pro rozhodnutí o takové investici je lokalita. A spolehlivý partner, který vaši neznalost zkrátka nahradí.Několik měsíců intenzivně pracuji na projektu, kterým pro vás chci vytvořit profesionální, odbornou a bezpečnou cestu pro pořízení nemovitosti v krásném španělském regionu, provincii Alicante.

 • V regionu žijí moji rodiče a bratr, kteří si před mnoha lety prošli rozhodováním, obavami a celým procesem koupě nemovitosti.
 • Díky rodinným a osobním vazbám znám dobře region i místní poměry a zvyklosti.
 • Budu vaším průvodcem celé transakce.
 • Spolupracuji s místními realitními makléři ze skupiny Keller Williams, to je pro mě i pro vás záruka odbornosti a s důvěrou se mohu spolehnout na jejich znalosti a pomoc.
 • Všechny smlouvy a právní otázky můžeme řešit s český hovořící advokátkou žijící v regionu, která vás i v případě neznalosti cizích jazyků může zastupovat.

Sledujte můj web pro další novinky a informace.


Sami se do koupě nemovitosti v zahraničí nepouštějte

Všechny strachy souvisí zejména se skutečností, že se nemovitost nachází v jiné zemi. Neznáte její zákony a pravidla pro koupi nebo pronájem a nevíte, jaké tam platí předpisy, třeba co se týká správy nemovitosti, služeb a energií. Můžete mít strach uzavírat smlouvy a jiné právní dokumenty. Nevíte nic o technologických a jiných standardech výstavby. Neznáte daňové a další povinnosti. Nedokážete odhadnout možné vlivy podnebí a počasí na nemovitost. V některých zemích se navíc mohou lišit zákony a pravidla pro různé oblasti nebo regiony a některé pravomoci má i místní samospráva. Aby koupě nemovitosti v zahraničí dobře dopadla, je naprosto zásadní vaše motivace ke koupi. Už ve fázi rozhodování, a pak při samotné transakci, rozhodně využijte pomoc skutečného odborníka, který danou zemi a podmínky dobře zná.

Nad čím je dobré se zamyslet:

 • Jak chcete nemovitost využívat. Chcete koupit nemovitost pro dovolenou jednou, dvakrát za rok? Nebo hledáte "druhý domov" a plánujete tak v regionu i nemovitosti trávit delší čas nebo v zahraničí dokonce pracovat? Uvažujete spíše o investici a nemovitost chcete hlavně pronajímat? Místním nebo spíše turistům z Česka či zahraničí? Přemýšlíte o kombinaci vlastního využití a pronájmu přátelům, rodině a známým?
 • Lokalita. Její dostupnost. Možnosti rekreačního vyžití, blízkost moře a dalších služeb. To může být důležité zejména pro úspěch krátkodobých pronájmů. Zaměřte se ale i na budoucí vývoj a celkový potenciál místa. Relevantní informace o budoucím vývoji regionu mohou mít dopad na komfort bydlení i cenový vývoj. Nejlépe je získáte od místních nebo někoho s dobrou znalostí místního prostředí.
 • Stav nemovitosti a její vybavenost. Zejména s ohledem na specifika dané země, podnebí a odlišné technologické standardy a normy.
 • Jak budete koupi financovat. Většina evropských zemí umožňuje získat hypotéku od banky dané země. Zahraniční banky vám poskytnou hypotéku podobně, jako naše banky poskytují hypotéky cizincům. Zástavou je pak kupovaná nemovitost v dané zemi. Samozřejmě se mohou podmínky nebo nároky na bonitu žadatelů mírně lišit nebo být přísnější. Některé české banky dokonce poskytují hypotéku nebo úrokově výhodný úvěr na pořízení nemovitosti v zahraničí. Do zástavy můžete dát svou nemovitost v tuzemsku.
 • Jak zajistíte správu a údržbu nemovitosti v době své nepřítomnosti. A samozřejmě kolik vás to bude stát.
 • Můžete se spojit s Čechy žijícími v dané zemi nebo regionu. Určitě doporučuji osobní návštěvu. Můžete naplánovat i více pobytů v různém období roku a nejlépe s ubytováním mimo hlavní rekreační střediska a hotely. Při takových cestách postupně ověříte získané informace a poznáte zejména běžný každodenní život.

Jak vybrat dobrého makléře pro pomoc s výběrem a koupí nemovitosti v zahraničí?

 • Buďte zvědaví a ptejte se!
 • Vyberte makléře, který region a danou zemi zná. A nemyslím tím, že tam strávil párkrát dovolenou. Ověřte jeho vazby v regionu, zda spolupracuje s nějakými místními partnery, kolik nemovitostí ke koupi už zprostředkoval.
 • Nechejte si podrobně vysvětlit celý průběh transakce. Makléř musí dobře znát nejen zákony a technické normy, ale i zvyklosti dané země nebo regionu. Měl by vás upozornit na všechny odlišnosti, rizika a úskalí.

Proč jsem si region Alicante zamiloval a věřím, že je ideálním místem pro koupi nemovitosti

Nemovitosti "levnější" než u nás

Ve Španělsku se platí eurem a jedná se o cenově podobnou zemi jako Česko. Obchody a supermarkety nabízí potraviny za více méně stejné ceny jako u nás, něco je dražší, něco naopak levnější. Samozřejmě v turisticky atraktivních místech musíte počítat s vyššími cenami. Příjemným překvapením jsou ale ceny nemovitostí. Vzhledem k extrémnímu růstu cen nemovitostí v Česku představuje Španělsko velmi zajímavou alternativu. V nabídce najdete malé byty a apartmány blízko moře s cenou pod 100 000 euro. A zkuste dnes v Praze sehnat malý byt za 2,5 milionu korun nebo rekreační nemovitost v dobrém stavu kdekoliv v ČR za stejnou cenu.

Práce a dovolená najednou

V důsledku pandemie covidu začali mnozí lidé, ať už zaměstnanci, manažeři nebo šéfové firem, pracovat tzv. "na dálku". Mám mezi klienty i ve svém okolí řadu takových pracujících. Zkuste si představit, že vyměníte na několik týdnů nebo měsíců práci v Česku za práci od moře. Můžete pracovat a zároveň být tak trochu na dovolené.

Dostupnost a bezpečnost

Do Španělska se dostanete doslova za pár hodin. Letecká spojení létají pravidelně jak z Prahy a Pardubic, tak z nám blízkých letišť: Vídeň, Katovice, Krakov, Berlín, Mnichov a další. Když si nabídky leteckých společností trochu pohlídáte, můžete sehnat letenku velmi levně. Využít lze i autobusovou dopravu nebo se vydat na cestu autem. Ta už je trochu delší, ale pokud se Španělsko stane vaším druhým domovem, ve kterém strávíte delší čas v roce, nepředstavuje taková cesta velkou zátěž.

Španělsko je členem Evropské unie, a to usnadňuje nejen cestování, ale i spoustu dalších formálních záležitostí. Koupě nebo pronájem nemovitosti se samozřejmě řídí zákony a daňovými pravidly dané země. V zemích EU je tento proces pro občany EU snadnější. Ve Španělsku může český občan koupit nemovitost prakticky bez omezení.

Region Alicante představuje bezpečný prostor vzdálený všem válečným konfliktům, není blízko žádnému politicky, nábožensky nebo ekonomicky napjatému regionu nebo náporu migrantů. Jedinými sousedy jsou moře na jihu a přírodní parky ve vnitrozemí.

Česká a slovenská komunita

Pobřeží regionu Alicante už zlákalo ke koupi nebo pronájmu nemovitosti více Čechů a Slováků. Někteří se zde usadili trvale. Když budete chtít, určitě najdete v regionu přátele, kteří vám rádi poradí nebo pomohou.

Nejslunnější region Evropy a zdravé klima

Pobřeží Costa Blanca není zatížené průmyslem. Celá oblast se vyznačuje příjemným středomořským podnebím. Díky unikátním solným jezerům, Středozemnímu moři, místní flóře s borovicemi a eukalypty je zde léčivé mikroklima, které prospívá astmatikům, lidem s dýchacími potížemi a dalšími civilizačními chorobami. I světová zdravotnická organizace označuje tento region za jedno z nejzdravějších míst na naší planetě. Costa Blanca tak představuje skvělý ozdravný útěk nejen pro obyvatele z našich velkých měst a průmyslových regionů. Průměrná roční teplota je okolo 20 stupňů a různé zdroje uvádějí více než 300 slunečných dnů v roce.

Historie, krásná příroda i všechny služby po ruce

Nebudu se rozepisovat o všech krásách a zajímavostech tohoto regionu. Na internetu najdete mnoho turistických průvodců a informací. Já na regionu oceňuji to, že má stále svá tichá a turistickým ruchem nedotčená zákoutí. Na své si tak přijdou jak milovníci klidu a romantiky, tak tradiční přímořské zábavy. Více informací o regionu a mých službách najdete už brzy na mém webu. Přemýšlíte o nemovitosti u moře jako moje kamarádka? Možná máte spoustu otázek nebo strach udělat první krok. Ozvěte se mi, můžeme společně probrat všechny vaše obavy i otazníky.

Kontaktujte mě